kontakt

+48 579 058 158   email: biuro@kwestia-gustu.pl

Jak urządzić jadalnię w stylu boho?

0
Jak urządzić jadalnię w stylu boho?

Styl boho nazywany jest stylem wolnych dusz. Od kilku lat cieszy się ogromną wręcz popularnością. Co ciekawe, jego początki sięgają jeszcze wieku XVIII. Widoczny jest jednak nie tylko na światowych wybiegach mody, ale i we wnętrzach. Jak zatem urządzić mieszkanie w stylu boho? Jak powinna wyglądać jadalnia utrzymana w tej stylistyce?

Skąd wywodzi się styl boho?

Samo słowo „boho” wywodzi się od francuskiego „la bohème” oznaczającego cyganerię. Byli to artyści żyjący według własnych zasad. Na skutek rewolucji francuskiej wielu z nich straciło cały majątek i musiało zmienić swoje życie. W mieszkaniach zaczęła panować bardzo duża różnorodność, bo wypełniały je rzeczy pochodzące z odzysku. Dużą popularnością zaczęły cieszyć się także przedmioty wykonane własnoręcznie. Doceniono to w okresie romantyzmu, a potem w latach 60. XX wieku.

Boho to różnorodne tkaniny, dodatki czy kolory. Stawia się w tym przypadku głównie na materiały naturalne, wzory etniczne czy barwy natury. Wnętrza mają być przede wszystkim przytulne.

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu boho?

Styl boho w dużej mierze opiera się na łączeniu ze sobą z pozoru niepasujących elementów. Można sobie pozwolić naprawdę na wiele. Boho to połączenie wielu kolorów, tkanin, dodatków. Charakterystyczne dla niego są materiały naturalne, stonowane barwy czy etniczne motywy. Wnętrza urządzone w stylu boho są przytulne, ciepłe. Typowe są dla nich duże ilości tekstyliów np. poduszek i dywanów. Mile widziane są przedmioty wykonywane ręcznie. Tym samym boho jest przeciwieństwem klasycznego minimalizmu.

Jaka powinna być jadalnia w stylu boho?

Styl boho w praktyce niczego nie narzuca. Typowe dla niego jest swobodne łączenie wzorów, tekstur, materiałów i kolorów. Jadalnia w stylu boho, wbrew pozorom, nie jest trudna do zaaranżowania. Można w tym przypadku sięgnąć także po rzeczy z recyklingu.

Styl boho to ciekawe połączenia kolorystyczne. Nie należy się tego bać. Do jadalni wybrać można np. złote sztućce, kubki czy naczynia. Idealnie pasują one zresztą do różnego rodzaju tac do serwowania, których w części kuchennej i jadalnianej nie powinno zabraknąć. Nietuzinkowe zestawienia kolorów można też kontynuować w innych pomieszczeniach. To świetne rozwiązanie, gdy jadalnia i kuchnia łączą się z salonem. Można wówczas stworzyć kompletną, spójną aranżację.

Co musi znaleźć się w jadalni w stylu boho?

W jadalni w stylu boho pozwolić można sobie na naprawdę wiele. Często wybiera się w tym przypadku stonowane barwy, a więc brązy, beże i odcienie zieleni. Mile widziane są akcenty naturalne np. przedmioty wykonane własnoręcznie. Można postawić na elementy nawiązujące do modnej stylistyki vintage. Stanowią one świetne uzupełnienie stylu boho.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być naczynia czy talerze kamionkowe. To materiał bardzo wytrzymały, który zyskuje coraz większą popularność. Jest mieszaniną gliny, szamotu i piasku kwarcowego. Klasyczna zastawa kamionkowa jest także szkliwiona, co czyni ją odporną na zarysowania czy działanie kwasów. Przez długi czas utrzymuje ciepło. Idealnie nadaje się tym samym do serwowania kawy, herbaty czy zupy. Kamionkowe naczynia są doskonałym uzupełnieniem jadalni urządzonych w stylistyce boho. I można je myć w zmywarce. Bardzo dobrze komponują się z nimi złote sztućce czy świeczniki oraz lniane serwetki. Nie należy również zapominać o odpowiednim oświetleniu.

Składniki stylu boho w jadalni

Styl boho w jadalni reprezentować mogą wspomniane już nietuzinkowe połączenia. Można ze sobą łączyć kontrastowe kolory, dodatki z różnych epok czy pochodzące z ciekawych miejsc na świecie. Mile widziane są np. tekstylia z motywami etnicznymi i inne oryginalne ozdoby. Nie należy zapominać o kwiatach - żywych i tych w formie nadruków.

Dla osób, które lubią jednocześnie styl boho i cenią sobie minimalizm rozwiązaniem może być urządzenie jadalni w stylu boho-scandi. Okazuje się, że szalony styl boho skutecznie połączyć można z surowością stylu skandynawskiego. Podstawą w tym przypadku powinny być klasyczne meble np. szare lub białe. Tekstylia takie jak obrusy i serwetki powinny być wykonane z materiałów naturalnych (lnu, bawełny). Mogą pojawić się na nich wzory etniczne czy nawiązujące do natury. Podobnie jest w przypadku ceramiki. Sprawdzą się naczynia kamionkowe, kamienne lub drewniane. Można pokusić się o ciekawe dekoracje. Czasem wystarczy kilka kolorystycznych akcentów, aby do skandynawskiej jadalni wprowadzić elementy typowe dla stylu boho.

Stylistka boho we wnętrzach

Dawniej styl boho utożsamiano w zasadzie ze stylem etno. Rzeczywiście łączy on w sobie nonszalancję, luz, elementy hipisowskie, motywy ludowe czy ekologiczne. Kluczowe znaczenie mają proporcje pomiędzy poszczególnymi przedmiotami. Wbrew pozorom w jadalni w stylu boho nie ma miejsce na przypadek. Wszystko powinno być dobrze przemyślane.

Styl boho opiera się w dużej mierze na odpowiednich tkaninach - włóczkach, lnu, bawełnie itd. W pomieszczeniach urządzonych w tej stylistyce dominują barwy ziemi i kolory naturalne. Mogą być to brązy, beże, zielenie, żółcie, biel czy czerń. Ciekawie prezentują się też zawsze złote odcienie. W przypadku materiałów sprawdzają się drewno, rattan, bambus, kamionka czy metal i glina. Tłem mogą być zupełnie białe ściany.

Co musi się znaleźć w jadalni w stylu boho?

Styl boho jest od kilku sezonów bardzo modny, także w zakresie aranżacji wnętrz. Okazuje się, że w ten sposób z powodzeniem urządzić można całe mieszkanie, również jadalnię czy kuchnię z salonem. Wcale nie jest to trudne i nie wymaga bardzo dużych nakładów finansowych.

Co sprawdzi się zatem w jadalni utrzymanej w stylu boho? Z całą pewnością różnego rodzaju tace i deski do serwowania, a także kubki, talerze, kosze i złote sztućce. Doskonale się one uzupełniają. Równie dobrze zainwestować można również w naczynia i talerze kamionkowe, które są wytrzymałe, a przy tym efektowne wizualnie. Dobrze komponują się one ze złotymi elementami np. świecznikami czy świecami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl