kontakt

+48 579 058 158   email: biuro@kwestia-gustu.pl

Jak właściwie zadbać o rośliny doniczkowe w okresie grzewczym?

0
Jak właściwie zadbać o rośliny doniczkowe w okresie grzewczym?

Zima to szczególnie trudny czas dla roślin doniczkowych. Krótkie i pochmurne dni sprawiają, że ich dostęp do światła jest mocno ograniczony. Powietrze w domach jest mało wilgotne, panuje zbyt wysoka temperatura, zaś wietrzenie mroźnym powietrzem może być dla nich niebezpieczne. Jak zatem zadbać o rośliny, aby przetrwały ten niekorzystny okres? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Optymalne ustawienie roślin doniczkowych

Jak już wspominaliśmy, zima to czas, w którym Twoim roślin może brakować światła. Z tego powodu pędy nieestetycznie się wydłużają, stają się wiotkie, liście zaś tracą swoja piękną, naturalnie zieloną barwę. Niektóre z gatunków roślin ozdobnych tracą swoje walory, gdyż ich kolorowe liście jaśnieją i blakną. Rośliny, które są najbardziej wrażliwe na niedobory światła, mogą nie przetrwać zimowych miesięcy.

Aby uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji i zapewnić roślinom jak najlepszy dostęp do światła, należy ustawić je blisko okien. Warto pamiętać, że najwięcej światła wpada przez okna ze strony wschodniej i południowej. Warto zrezygnować w tym czasie z takich dodatków jak rolety czy żaluzje. Rośliny możesz doświetlić także za pomocą świecących lamp, np. świetlówek, lamp fluorescencyjnych, jarzeniówek czy też oświetlenie LED.

Jaka temperatura dla roślin doniczkowych?

Zima to czas, w którym korzystanie z ogrzewania jest na porządku dziennym. Jednak gorące powietrze zdecydowanie nie służy Twoim roślinom. Jednym z rozwiązań jest przeniesienie ich do pomieszczenia, w którym panuje temperatura ok. 15°C. Nie zawsze jest to jednak możliwe, gdyż nie każdy dysponuje takim miejscem.

Wówczas należy przenieść doniczki z roślinami jak najbliżej okien – na parapetach jest nieco chłodniej. Zwróć jednak uwagę, czy pod parapetem nie znajduje się źródło ciepła w postaci grzejnika.

Jeżeli posiadasz ogrzewanie podłogowe, dobrym wyborem będą metalowe stojaki na donice, dostępne w naszym sklepie. Dzięki nim Twoje kwiaty i rośliny nie będą narażone na bezpośredni kontakt z nagrzaną podłogą. Warto podkreślić, że każde zetknięcie doniczki z gorącą powierzchnią sprawia, że cała jej zawartość się nagrzewa- łącznie z wodą, którą podlałeś roślinę.

Mroźne powietrze, które wpada do domu podczas jego wietrzenia, jest również niebezpieczne dla roślin doniczkowych. Niektóre gatunki mogą całkowicie stracić swoje liście. Co zatem zrobić? Polecanym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas wietrzenia w głąb mieszkania.

Podlewanie roślin zimą – jak często należy to robić?

W okresie zimowym rośliny powinny być podlewane dość rzadko. Ciężko jest jednak jednoznacznie stwierdzić, z jaką częstotliwością należy to wykonywać. Sygnałem ostrzegawczym może być moment, w którym podłoże w doniczce zauważalnie przeschnie. Warto byś zatem czujnie obserwował swoje rośliny. Należy także zaznaczyć, że niedobór wody jest mniej groźny niż jej nadmiar. Przelanie rośliny prowadzić może do gnicia korzeni.

Zastanawiasz się jaką wodą podlewać rośliny w tym szczególnym okresie? Najlepszym wyborem jest miękka woda w temperaturze pokojowej. Powinna być odstana, gdyż ta pobrana bezpośrednio z kranu zawiera duże ilości chloru, który działa niekorzystnie na większość roślin. Woda do podlewania powinna więc odstać minimum kilka godzin w otwartym pojemniku.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne przydadzą się Twoim roślinom?

Podczas zimowych miesięcy rośliny znajdują się w stanie spoczynku. Z tego powodu zazwyczaj nie wymagają nawożenia. Wyjątek stanowią gatunki kwitnące zimą, takie jak kamelie, pierwiosnki czy azalie. Należy wówczas dobrać odpowiedni dla nich nawóz. Pozostałe kwiaty wymagają nawożenia dopiero w drugiej połowie lutego, kiedy zaczyna się nowy sezon wegetacyjny.

O czym jeszcze musisz pamiętać? Ważne zabiegi pielęgnacyjne powinny obejmować regularne zraszanie i odkurzanie roślin. Pierwsza z czynności ma na celu poprawę wilgotności powietrza oraz zapewnienie im jak najlepszych warunków. Warto używać do tego odstanej wody o temperaturze pokojowej. Odkurzanie zaś służy usunięciu kurzu znajdującego się na roślinach, który ogranicza dostęp światła. W przypadku mniejszych kwiatów należy przecierać ich liście wilgotną szmatką. Większe egzemplarze możesz umyć letnią wodą pod prysznicem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl